Jeges fürdő edzés után: hatékony vagy csak placebo?
címkék:
Van, akinek már a 23-24 fokos Balaton is hideg, míg mások boldogan vetik bele magukat szaunázás után a 17-18 fokos merülőmedencébe. De rajtuk is túltesznek azok a profi és amatőr sportolók, akik egy-egy kemény edzés vagy verseny után nyakig jeges vízbe merülnek, hogy ezzel is felgyorsítsák a regenerációt. Nem csoda, ha kiráz a hideg már a gondolattól is, ráadásul a kutatási eredmények sem egyértelműek a témával kapcsolatban. Akkor mégis, miért érdemes a hidegterápiát alkalmazni, és milyen jótékony hatásai lehetnek?
Jobb vérkeringés, gyorsabb regeneráció
Ki ne tapasztalt volna már izomlázat a kimerítő edzések után? A nem túl kellemes érzés oka, hogy a fokozottabb terhelés hatására az izomrostokban mikroszakadások keletkeznek, amik idővel meggyógyulnak, ám addig is el kell viselni a néha bizony pokoli fájdalmat. Logikusnak tűnik tehát, ha ezt a gyógyulási folyamatot szeretnénk felgyorsítani, aminek egyik eszköze lehet a jeges fürdő.
A jeges fürdő ugyanis elméletileg rengeteg pozitív hatást gyakorol az emberi szervezetre. Hogy miért csak elvileg? Erre majd később térünk ki, de előbb vegyük sorra a feltételezett előnyöket:
Serkenti a vérkeringést, így a fáradt izmokba oxigéndús vér áramlik, ami felgyorsítja a regenerációt. A felhalmozódott tejsav, illetve az egyéb salakanyagok is gyorsabban távoznak a testünkből.
Csökkenti a duzzanatokat, gyulladásokat, valamint a különféle anyagcserezavarokat.
A test újbóli felmelegedésével számottevően javul a keringés. Ezt a hatást tovább fokozhatod, ha a jeges vízből forróba ülsz át, illetve zuhanyozásnál is érdemes lehet váltogatni a víz hőfokát.
Nemcsak az ér- és immunrendszert erősíti, de szellemileg is felfrissít.
Nem hallgathatjuk el azonban, hogy az eljárásnak lehetnek káros következményei is. Ha például szív- és érrendszeri betegségekben szenvedsz, akkor egyáltalán nem javasolt a jeges fürdő alkalmazása. Illetve létezik egy olyan nézet is, hogy csak egy placebóról van szó, ami viszont jól mutat a közösségi médiában.
Most akkor segít vagy nem?
Ha a tudományra szeretnéd alapozni a döntésed, hogy kipróbáld-e a módszert vagy inkább nem, akkor van egy rossz hírünk: az ebben a témában készült tanulmányok egy része szerint hatásos, a másik szerint nem. Azaz teljesen rád van bízva, hogy adsz-e neki egy esélyt.
Mit csinálj, és mit ne csinálj?
Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod a jeges fürdőt, akkor fontos, hogy fokozatosan kezdj! Nem kell azonnal fagypont körüli vízbe merülni – sőt, egyáltalán nem kell! –, és az időtartamra is figyelj oda. Először csak pár percet tartózkodj a kádban, de 10 percnél többet soha! Az is jó, ha nem egyedül kezdesz kísérletezni, így ha valami baj történik, ott a segítség.
Bizonyos betegségek (keringési zavarok, szív- és érrendszeri panaszok, stb.) esetén kifejezetten ellenjavallt a jeges fürdő, az időtartam pedig azért fontos, mert akár fagyási sérüléseket is szerezhetsz.