/*Impresszum blokkolas*/ /*Impresszum blokkolas*/
Cikk nyomtatása | Hozzászólások (0) |
| Több

Minimális növekedést mutat az autópiac

2013. május 02. 17:00   |   Autoblog
címkék:  

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének értékelése szerint a tavalyi évhez viszonyított elmaradás mérséklődik és az év második felében kismértékű növekedés lehet a hazai autópiacon. A forgalomba-helyezések 73%-a még mindig céges.

Idén eddig 17 180 darab személygépjárművet helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 6 százalékkal marad el a tavalyi szinttől. A tendencia azonban pozitív, áprilisban például 7,8%-kal több autó kapott rendszámot (6623 db). A személygépjármű forgalomba helyezés 2012 évhez mért, 2013 év eleji csökkenő elmaradásának fő oka, hogy az előző év január elsején csökkent drasztikusan a regisztrációs adó, e miatt jó néhány 2011 végén megrendelt gépjármű forgalomba helyezését az ügyfelek 2012-ben kérték. Ez a hatás már pozitív irányba fordult márciusban, és ez a folyamat folytatódott áprilisban is, vagyis éves összehasonlításban világosan látszik, hogy az elmaradás mérséklődik és várhatóan az év második felére az előre jelzett kismértékű növekedés megvalósul.

Az értékesítési volumen azonban továbbra is olyan alacsony, hogy a havonkénti összehasonlításnak nincs túl sok értelme, mert ebből semmiféle reális következtetés vagy trend nem vonható le. A valóságos piaci folyamatokat ennek megfelelően legkorábban az első félévi forgalomba helyezési darabszámok ismeretében tudjuk reálisan értékelni. Az MGE azt várja, hogy az első félév végére a forgalomba helyezési darabszám eléri, vagy kismértékben meghaladja a tavalyi volument. 2013-ra a magán vásárlók lassú visszatérése mozdíthat elsősorban a piacon, amelyhez a gépjármű finanszírozás élénkülése is szükséges. Az MGE véleménye szerint a szakma szolgáltatási színvonalának megmaradásához legalább havi 7000 új személyautó forgalomba helyezése szükséges és e mellett a szervizek kapacitásának jobb kihasználtsága. Ettől sajnos még nagyon messze vagyunk, ami azt jelenti, hogy a márkakereskedések továbbra is igen rossz pénzügyi és gazdasági helyzetben vannak.

A kishaszonjárművek forgalomba helyezése esetében 2012 második félévében torpant meg az addig növekvő értékesítés, így az eredmény 2012 egész évre végül visszaesés lett. Ez részben a magánhasználatra is vásárolt kishaszonjárművek forgalma megtorpanásából, részben a használók takarékosabb gazdálkodásából adódik. Jelentős előrelépés itt sem várható 2013-ban, azonban a csökkenés áprilisban megállt. A kishaszonjárművek területén a havi 1000-1200 darab lenne az a minimum, amely a szakma minőségi színvonalát fenn tudná tartani.

A JATO Dynamics kimutatása szerint áprilisban a legsikeresebb autómárka (személyautó és összes haszongépjármű) a Ford volt, 608-as darabszámmal, a 2013-as évben április hónappal bezárólag is a Ford került ki győztesen 2261 db-os  össz forgalomba helyezéssel, mellyel a hazai piac 13%-át sikerült lefednie.

Modell szinten a legtöbb Skoda Octaviából kelt el áprilisban (227 darab), az éves modell ranglistát is az Octavia vezeti 896 db-os eladással.

A magyar gépjármű piac céges és magán eladások tekintetében továbbra sem mutat számottevő változást. Az új autó forgalomba-helyezések többsége, 73% céges, míg a magán eladások a piac 27%-át teszik csak ki.

A céges-magán eladások megoszlása a következőképpen alakult a 10 legeredményesebb márka esetén áprilisban:

 

Összehasonlítás végett a válság előtti 2008-es év áprilisi eredménye a 2013-as év azonos időszakának 302%-a volt, tehát 16 725 db személyautó és haszongépjármű talált gazdára.

A 2013-as év hátralevő 8 hónapja azonban nem kecsegtet nagy reményekkel, ugyanis a potenciális magánvásárlók azon része, akik a 2008-ig tartó hiteldömping során adósodtak el, még sokáig nem várhatók vissza a szalonokba, valamint a jelenleg is aránytalanul túlsúlyban lévő céges-, és flottavásárlások területén sem várható kiemelkedő volumen növekedés.


Hozzászólások Szóljon Ön is hozzá

Hozzászólás küldése

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Még nem érkezett hozzászólás.

*/