/*Impresszum blokkolas*/ /*Impresszum blokkolas*/
Cikk nyomtatása | Hozzászólások (0) |
| Több

Peugeot 20Cup – francia Velorex

2005. szeptember 22. 11:53   |   Autoblog
címkék:  

A háromkerekű Peugeot 20Cup elsőre egy jó viccnek tűnik, de nem az, hiszen ezzel az autóval indulni kívánnak a Le Mans-i enduro versenysorozatban.


A franciák mindig tudnak valami meglepőt, szokatlant alkotni, melynek olykor nem sok értelme van, de ezzel is jelzik, hogy ők sokkal fogékonyabbak a különlegesre, az egyedire. A Peugeot 20Cup tanulmány a sportosság újfajta megnyilvánulása. A kocsi első része az autókat idézi, a hátsó pedig a motorokat, s ez – legalábbis a tervezők szerint – a két jármű világának izgalmas szintézisét alkotja. Ahogy korábban a Velorex esetében, itt is az első tengelyen van két kerék, hátul pedig csak egy. A 20Cup egyetlen darabból álló karbonszerkezet köré épül, kivételesen alacsony (1,16 m), szinte súrolja a földet, utastere kétszemélyes. Az alacsony építés és az elöl keresztben beépített motor lehetővé tette a súlypont maximális lesüllyesztését, valamint az első tengely terhelését. Az egykarú hátsó lengővilla ezzel szemben minimális terhelést kap, igazából csak az irányítást szolgálja. Az 500 kilós 20Cup karosszériájának alsó része diffúzorként funkcionál és kiváló úttartást ad az első futóműnek.


Egyébként először ebben a tanulmányautóban jelenik meg prototípusként a PSA Peugeot Citroen és a BMW Csoport közötti együttműködésből született új motor. A közvetlen befecskendezésű, négyhengeres benzines erőforrás turbófeltöltővel, tizenhat szeleppel és két felülfekvő vezérműtengellyel készül. Ebben a változatban maximális teljesítménye 125 kW (170 LE), legnagyobb nyomatéka 240 Nm. A szekvenciális, mechanikus, hatfokozatú váltó a kormány mögött elhelyezett kapcsolókkal működtethető. Az első futómű kettős háromszög lengőkarokból, nyomatékmentesített tengelyekből és állítható stabilizátorrúdból áll. Hátul a kereket egykarú lengővilla tartja, ehhez tartozik a rugó-lengéscsillapító egység a rugóút-változtatást biztosító billenő szerkezettel. A három 18 colos könnyűfém kerék közül a hátul található “ketrec” típusú, két levehető elemmel. Az első gumiabroncsok mérete 210/65 R18, a hátsóé 377/71 R18.

A kétszemélyes autó kormányán több funkciót is csoportosítottak. Ide került a már említett kézi váltó kapcsolója, és itt van a kormányközépen elhelyezett érintőképernyő is. A képernyő a kormány forgásától független, így bármely helyzetében könnyen olvasható. Ennek segítségével kapcsolható a világítás, érhetők el a különböző programok és információk. A technikai újítások egy részét a következő években biztosan átültetik majd a sorozatgyártású modellekbe.

Frankfurtban a Peugeot két színben állította ki a tanulmányautót, melyből összesen ez a két darab létezik. A fekete metál, illetve a fehér színű szénszálas karosszériás autók oldalát vörös csík díszíti, s az első kerekek mögött mindkét oldalon egy nagy oroszlánfej található. A pilótafülkét fekete bőrkárpittal vonták be, az utasokat négypontos övek és bukókeret védi. A Peugeot-nál állítják, nem pillanatnyi hóbortosság vezérelte őket a 20Cup megalkotásakor, ugyanis ezzel a kocsival indulni kívánnak a Le Mans-i enduro versenysorozatban. Azért szériamodell valószínűleg nem lesz a háromkerekűből.


Hozzászólások Szóljon Ön is hozzá

Hozzászólás küldése

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Még nem érkezett hozzászólás.

*/