2006. július 06. 14:36   |   Autoblog
címkék:  

Bioetanol üzemek Magyarországon

A technológia lényege: kukorica és búza felhasználásával többlépcsős erjesztéses eljárással bioüzemanyagot állítanak elő.

Az EnviroParks Projekt névre hallgató fejlesztés jó lehetőséggel pályázik Magyarország első, nagy, komplex bioetanol beruházásának címére. A négy biomassza-erőművel kombinált etanol üzem Mohácson, Gönyűn, Marcaliban és Kabán épül majd. A beruházások helyszínéül szolgáló telkek részben már a fejlesztők tulajdonába kerültek, részben azokra opciós vásárlási szerződést kötöttek. Jelenleg a megvalósíthatósági és környezeti hatástanulmányok kidolgozása és a külföldi tervek honosítása folyik. A tervezett bioetanol üzemek ICM (Kansas, USA) technológiáját alkalmazzák, amely már számos üzemben bizonyította hatékonyságát és gazdaságosságát az Egyesült Államokban. A technológia alapelve, hogy a gabonafélék feldolgozása során nemcsak a bioetanolt állítják elő, hanem emellett állati takarmány, illetve folyékony szén-dioxid is keletkezik. Az üzem tervezi a zöldáram-termelését is, amelyet részben a saját energiaigényének kielégítésére fordít.

Az üzemek építése az EU-előírásoknak megfelelő rendszer szerint az egységes környezethasználati engedély, valamint a vízjogi és az építési engedélyek megszerzése után indulhat. A tervek szerint az üzemek működése 2008/9-ben indulhat.

A hazánkban létesíthető bioetanolüzemek összes éves nyersanyagigénye 2010-re akár 4,0 millió tonna gabonaféle lehet, ezen belül is legnagyobb mértékben a kukorica és kisebb mértékben a búza. Az EnviroParks Projekt keretében létrejövő 4 üzem 2008 őszétől évente 1,5 millió tonna gabona felhasználásával 600 millió liter bioetanolt termel, és melléktermékként mintegy 460 ezer tonna jó minőségű állati takarmány-alapanyag (DDGS – gabona törköly) keletkezik. A DDGS alkalmas arra, hogy jelentős mennyiségű – takarmány-alapanyagként – importált szóját váltson ki. A komplex technológia révén a 4 üzemben működő biomassza-erőművek évi 612 ezer tonna szalmát és energiafüvet hasznosítanak majd, amely a teljes energiaigényüket kiszolgálja, sőt az itt keletkező zöld áram egy része az országos hálózatra kerül.

A mezőgazdasági termelőkkel tíz évre szóló beszállítói szerződéseket előkészítették. A nyersanyag (kukorica, búza) megtermelése várhatóan összesen 10 000 gazdálkodó és a mezőgazdaság háttériparában működő munkavállaló megélhetését biztosítja. A gyárak összesen 300 új munkavállalót foglalkoztatnak majd, de az is fontos és lényeges, hogy a körzetben élő mezőgazdasági termelők kukoricájuk biztos értékesítésére számíthatnak. A magyar költségvetés haszna elsősorban a közvetlenül létesített munkahelyek adó- és járulékbevételei mellett a közvetett munkahelyek hosszútávú adóbevételeiből, és a csökkenő mezőgazdasági intervenciós támogatás iránti igényből keletkezik. Továbbá, a külkereskedelmi mérleg jelentős javulására lehet számítani, mivel csökken a kőolaj és a szója importja.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Városfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint “Magyarországnak kedvezőek az adottságai és jelentős az agrárpotenciálja ahhoz, hogy megtermelje a bioüzemanyagok, főleg a bioetanol alapanyagát.” A gyártott és értékesített bioetanol mennyiségét kizárólag a termelés gazdaságossága és a hazai előállítás európai versenyképessége határozza meg.

A fejlesztés a 2. Nemzeti Fejlesztési Tervben tervezett kb. 73 milliárd Ft, a megújuló energiaforrások és bioüzemanyag-gyártás támogatására elkülönített összegből is számít saját forrásainak kiegészítésére. A projekt megvalósításához szükséges pénzösszeg tulajdonosi forrásból, nemzetközi tőkebevonásból, illetve hitelből származik.

A beruházó a termékek szinte mindegyikének jelentős hányadát exportálni tervezi. A megtermelt bioetanol az európai tömegközlekedést biztosító buszok motorjaiban, illetve az egyre népszerűbb flexi-fuel (etanollal és benzinnel is működő) autókban hasznosul. Az állati takarmány részben hazai, részben exportpiacokon kerül értékesítésre. Természetesen mindkettő terméknél – a kormányzat támogatására számítva – a BKZ Zrt. és a többi etanol gyártó is mindent elkövet a hazai felhasználás mértékének növeléséért, ami Magyarországnak nem csak környezetvédelmi, hanem gazdasági érdeke is. A folyékony szén-dioxid pedig az európai piacon kelendő.


Zsemberi László, a BKZ Zrt. vezérigazgatója elmondta: “Büszkeséggel tölt el, hogy munkatársaimmal egy olyan beruházáson dolgozhatunk, amely 100%-osan környezetbarát. Terveink szerint évente 600 millió liter bioüzemanyagot / bioetanolt fogunk gyártani úgy, hogy közben két 11 és két 8,5 MW-os, bioenergiát termelő erőművet is üzemeltetünk. Reméljük, hogy Magyarország a szép remények előtt álló európai bioüzemanyag-gyártás éllovasává válik, tekintettel komoly mezőgazdasági adottságaira.”