2016. január 18. 19:00   |   Autoblog
címkék:

A Mini lett a Dakar legjobb összkerékhajtású autója

Január 16-án célba ért a 2016-os Dakar Rali mezőnye, a legjobb tizenötben nem kevesebb, mint hét Mini ALL4 Racing versenyautóval. Bár az összetett első helyét nem a Mini szerezte meg, az egész rali legmegbízhatóbb és legeredményesebb csapatának címe őket illeti.

Véget ért a 38. Dakar Rali, melyet Stéphane Peterhansel és a Peugeot nyert, azonban közvetlenül mögötte ért be a Minit kormányzó Nasser Al-Attiyah, aki kevesebb, mint 35 perc hátrányt szedett csak össze 45 óra 57 perc 8 másodperces céleredményével a 9000 kilométeren át tartó megmérettetés során – ráadásul két futamgyőzelem is a nevéhez írható.

Az ugyancsak Minit terelgető, összetett 4. helyén célba érő Mikko Hirvonen lett az év újonca, míg a Mini ALL4 Racing 12 autójából 10 fejezte be sikeresen a ralit, közülük 7 a legjobb 15-be is befért. Ez azt jelenti, hogy a brit márka lett a Dakar legeredményesebb csapata

Bár a címvédés nem sikerült, így nyilatkozott a katari pilóta: „Nagyszerű érzés idén is a dobogón végezni, de biztos vagyok benne, hogy 2017-ben egy újabb aranyéremért térek majd vissza. Úgy vélem, megnyerhettem volna a Dakart, ha az elején nem követem el azt a bizonyos hibát. De ez a Dakar, egy két héten át tartó megmérettetés, amelyen mindenki követ el hibákat, még a legjobb versenyzők is. Végül sikerült a dobogón végeznünk, és ezért boldog vagyok.”

Az idei felvonás második legeredményesebb Mini-párosa a finn Mikko Hirvonen és a francia Michel Périn alkotta duó lett, akik a 12. etap nagyszerű futamgyőzelme után az abszolút negyedik helyre hozták be az AXION X-raid csapat 315-ös rajtszámú Mini ALL4 Racing versenyautóját.

„Nagyon boldog vagyok, amiért itt lehetek a 2016-os Dakar Rali célvonalánál. Fantasztikus két hét volt, és minden zökkenőmentesen ment. Az autó hibátlanul teljesített, a csapat nagyszerű munkát végzett, Michel-lel pedig nagyon jó volt együtt dolgozni. Mindent egybevetve, fantasztikus élménnyel gazdagodtam” – mondta a korábbi WRC-pilóta, akit ráadásul élete első Dakarján az év újoncának választottak meg a szervezők.

Az AXION X-raid csapat 304-es rajtszámú Mini ALL4 Racing versenyautójával versenyző Joan „Nani” Roma – Alex Haro alkotta spanyol páros elképesztő versenyzést mutatott be a 2016-os Dakar Rali két hetében. Miután rögtön a Dakar rajtjánál sárba ragadtak, 45 perces időhátrányból, a mezőny közepéből vágtak neki a hátralévő etapoknak, futamról futamra egyre feljebb érkezve az összetett tabellán. Végül az abszolút hatodikként, a Mini-flotta harmadik legeredményesebb párosaként zárták az idei megmérettetést, amely párját ritkító vezetési és navigációs teljesítmény. A Dakart teljesíteni egy dolog, a mezőny közepéből feljönni a legjobb tíz közé azonban valami egészen más dimenzió.

„Rendkívül furcsa érzés a célvonalnál állni. Egyértelmű, hogy nem csupán a beérkezés volt a célom, amikor nekivágtunk a Dakarnak, de az idei megmérettetés kivételesen kemény volt. Alex-szel nagyon jó munkát végeztünk, köszönettel tartozom neki az együttműködésért” – nyilatkozta a spanyol pilóta.