2020. június 29. 18:30   |   Autoblog
címkék:  

Itt az új földgáz hajtású Škoda Octavia

Az új Škoda Octavia G-TEC környezetkímélő földgázüzemre (CNG) készült, 130 lóerős 1,5 TSI motorja CNG-üzemében a WLTP-cikluson 500 kilométer hatótávot produkál. Ennek szolgálatában a padlózatba épített három CNG-tartályba összesen 17 kilogramm földgáz tölthető, a széleskörű földgázellátás nélküli régiókban pedig kilencliteres benzintank biztosítja a mobilitást. Az új Octavia G-TEC európai piaci bevezetésére idén ősszel kerül sor.

Az Octavia G-TEC 1,5 TSI motorját földgázüzemre (CNG) tervezték, s 130 LE teljesítményt produkál. A földgáz rendkívül tiszta égésfolyamata következtében CNG-üzemmódban mintegy 25 százalékkal csökken a széndioxid-kibocsátás a benzinüzeméhez viszonyítva, emellett jüval kevesebb nitrogén-oxid (NOx) kerül a levegőbe, koromrészecskék pedig nem keletkeznek. Többek között a szívószelepek az úgynevezett Miller-ciklus szerinti változó vezérlésének köszönhetően e motor különösen gazdaságos, a WLTP-ciklus szerint 3,4-3,6 kilogramm földgáz-, illetve 4,6 liter benzinfogyasztást produkálva 100 kilométerenként.

17 kilogramm CNG-tárolókapacitásával az Octavia G-TEC a WLTP-ciklus szerint mintegy 500 kilométer földgázüzemű hatótávot kínál, kilencliteres benzintartályának tartalmával pedig további 190 kilométert tehet meg, nagyjából 700 kilométer összesített hatótávot kínálva. A CNG- és a benzinüzem közötti váltás automatikusan, a vezető közreműködése nélkül zajlik.

Az autó csak bizonyos esetekben használja benzintartalékát, például amikor a motorindításra közvetlenül CNG-tankolást követően vagy mínusz tíz Celsius fok külső hőmérséklet alatt kerül sor, illetve amikor a CNG-szint már olyan alacsony, hogy a tartálynyomás 11 bar alá csökken. Az Octavia G-TEC modelleket a Virtual Cockpit műszeregység specifikus nézete és a hátul elhelyezett plakett különbözteti meg. A csomagtartó a Limousine esetében 455, a Combi változatban pedig 495 literes.

CNG-üzemben a széndioxid-kibocsátás már természetes földgáz használatakor is mintegy 25 százalékkal kevesebb a hagyományos benzinmotorokénál, 20 százalék bio-CNG alkalmazásával pedig – amint az Németországban jelenleg szokásos – 35-40 százalékkal javítható a széndioxid-mérleg. Növényi maradványokból és biológiai hulladékból származó, még magasabb bio-CNG-tartalom esetén akár 90 százalékos javulás is elérhető, vagyis ez esetben már közel klímasemleges közlekedés valósítható meg. A teljes klímasemlegesség szintetikus metánnal érhető el, amelyet öko-árammal, elektromosáram-gáz (Power-to-Gas) folyamat során állítanak elő, ez az eljárás azonban még fejlesztés alatt áll.