Tökélyre fejlesztve: Lexus LS 460
A Lexus LS 460 versenyben van a világ legjobb autója címéért. Minden olyan műszaki fejlesztés benne van, amit ma az autóipar ismer.
A legenda szerint az első Lexus LS annyira tökéletesre sikeredett, hogy az akkori Mercedes S-osztály bemutatását elhalasztották, hogy faragjanak még egy kicsit az autón. Az LS-t már akkor a világ egyik legjobb limuzinjának tartották, fogást csak a túl “steril” formaterve miatt találtak rajta. Az új formavilág ezt a “csorbát” is kiküszöbölte.


Akinek eddig a Lexus LS túlságosan japános kinézete miatt nem jöhetett számításba, nézze meg jól az új generációs modellt. Az L-Finesse formatervezési filozófia szerint készült Lexus LS 460 már nem csak egy tipikusan japán limuzin a sok közül, hanem egy komoly, tekintélyt parancsoló, egyszerre elegáns és dinamikus fellépésű luxusautó. Különleges, sugárzik belőle az erő, miközben nem kihívó módon a fényűzést is hirdeti. Bárhol is jelentünk meg vele, az autó azonal kivívta magának az emberek csodálatát. Azok a szerencsések pedig – többnyire kedves ismerősök és barátok -, akik utaztak az LS-sel, maradandó élménnyel gazdagodtak. A zavarba ejtően magas szolgáltatási színvonal mindenkit elvarázsolt. A 19 colos könnyűfém kerekekkel szerelt, egyedi, színjátszó szürke fényezéssel készült, decensen krómozott LS 460 tesztautó belül vajszínű bőr és Alcantara kárpitozást kapott, így nem akadt olyan személy, aki ne szeretett volna egy tesztkört.

A Lexus LS egyébként az összes érzékünkre nyugtatólag hat. Finom illatot áraszt, minden négyzetcentiméterét puha tapintású Alcantara és bőr fedi (még a napellenzőket is!), összeszerelési minősége páratlan, ízlésesen, fejedelmien berendezett és átkozottul csöndes. (Persze a 19 hangszórós Mark Levinson hifivel bármikor koncerttermet varázsolhatunk az utastérből.) A duplafalú üvegeknek és a gondos szigetelésnek hála, az utasok semmit sem érzékelnek a külvilágból; megkockáztatom, az LS a legcsöndesebb autó a világon. Stressz ellen kiváló ez az öt méter hosszú luxusautó, hiába a csúcsforgalom, még a sofőr sem tud kizökkenni nyugalmából. A japán mérnökök alaposságát dícséri emellett, hogy ha a pilóta úgy kívánja, előcsalogathatja a 4,6 literes, változó szelepvezérléses és közvetlen befecskendezéses, 381 lóerős, V8-as motor-műremek férfias hangját is.


Bizonyos fordulatszámig alig érzékelhető, hogy jár a motor, de a gázpedál határozott lenyomására visszavált néhány fokozatot a nyolcsebességes automataváltó és előtör a high-tech V8-as baritonja. A nyolchengeres amúgy irdatlan erővel képes meglódítani az autót, nyomatéka 493 newtonméter, s ha kell, 5,7 másodperc alatt felgyorsítja százra a gépet. Persze előadásmódja ekkor is úrias, olyannyira, hogy kifejezetten nehéz betartani a sebességkorlátozásokat. A váltó példamutatóan, hihetetlen finomsággal végzi a dolgát, de visszaváltásnál néha késlekedik, mivel nyolc sebesség közül kell válogatnia. Tapasztalatom szerint bőven elég hét is, de hát a Lexus így elmondhatja magáról, hogy övé a világ első nyolcsebességes váltója, amivel beelőzte a Mercedest. Hogy nyolc fokozattal gazdaságosabb-e a vezetés, nem tudom, de tény, hogy autópályán, 180-200-as tempónál kevesebbet eszik a Lexus, mint városban. A 2 tonnás LS 460 nálam átlagosan 16,5 litert fogyasztott, ami kifejezetten jó érték. Országúton a monstrum beéri akár 12-13 literrel is. A vezetési élmény is jobb lett; precízebb a kormányzás (bár túl amerikaias a szervorásegítésés), nagyon jó a légrugós futómű, még a csillapítás keménységét is meghatározhatjuk. Ahhoz képest, hogy mekkora hajó a Lexus, nagyon jól kanyarodik. Ha kellene valami negatívumot is említenem, az olykor nem túl meggyőző fékeket mondanám.


A Lexus LS 460 versenyben van a világ legjobb autója címéért. Mindenféle műszaki fejlesztés benne van, amit ma az autóipar ismer. S akkor még nem tettünk említést a hibridhajtású LS 600-ról, illetve annak hosszú tengelytávú változatáról. A hibridhajtású limuzinok iránt igen nagy az érdeklődés, s mivel a 600h ugyannyiba kerül, mint a 460, értelemszerűen ebből fogy majd több. A Lexus LS 460 és LS 600h alapára 24 240 000 forint, de szokás szerint rendelhető hozzájuk számtalan csomag. A hosszú tengelytávú LS 600h csúcsmodell 25 880 000 forinttól rendelhető. A plafon az LS 460 esetében 30,15 millió forint, de még így is a kategória egyik legjobb ajánlata a japán zászlóshajó. Persze ezen a szinten már nem a pénz a döntő, talán inkább a márka iránti szerelem.