/*Impresszum blokkolas*/ /*Impresszum blokkolas*/
Cikk nyomtatása | Hozzászólások (0) |
| Több

Okos sofőrfigyelő rendszer a Saabtól

2007. november 07. 13:37   |   Autoblog
címkék:  

A Saab sofőrfigyelmeztető rendszere arra reagál, amit a sofőr ténylegesen csinál, nem pedig arra, amit csinálnia kéne.


A Saab sofőrök számára kifejlesztett figyelmeztető rendszere (Driver Attention Warning System) a közúti balesetek két leggyakoribb kiváltó okát hivatott kiküszöbölni: a vezetők fáradtságát és figyelmetlenségét. Ezek jeleit észlelve a szerkezet azonnal figyelmezteti a sofőrt, szöveges- és hangüzenetekkel, illetve az ülés rezgetésével.

A hasonló eszközökkel ellentétben a Saab sofőrfigyelmeztető rendszere nem a gyanús, természetellenes kormánymozdulatokra hagyatkozik. Arra tervezték, hogy közvetlenül a fáradtság, illetve a figyelmetlenség jeleit észlelje, ne azok következményeit.

A rendszer tartalmaz két miniatűr infravörös kamerát, melyek a vezetőoldali A-oszlop tövében, illetve a műszerfal közepén kapnak helyet, és a sofőr szemeit pásztázzák. A kamerák által közvetített képet egy szoftver elemzi, ami különféle figyelmeztető jelzéseket ad, ha a vezető szemmozgása komoly fáradtságra vagy dekoncentráltságra utal. Az infravörös képalkotó technológia megbízható működést garantál minden napszakban, még akkor is, ha a sofőr napszemüveget visel.

A fáradtság észlelése

A rendszer egy bonyolult algoritmus segítségével értékeli a pislogások közt eltelt időt. Ha a kamerák többször egymás után, a normál pislogásnál hosszabb ideig tartó szembehunyást észlelnek, ami a fáradtság egyértelmű jele lehet, három különböző jelzéssel figyelmeztetik a sofőrt.

Az első fázisban felcsendül egy hangjelzés, miközben a műszerfalon megjelenik egy kérdés: Ön fáradt? Ha a sofőr szemhéj-mozgása nem tér vissza a normál éber állapotba, az autó hangszóróiból szóbeli figyelmeztetés érkezik: Ön fáradt. Ha a helyzet ekkor sem javul, a hang erőteljesebbre vált és figyelmeztet: Ön veszélyesen fáradt – a lehető leghamarabb álljon meg! A figyelmeztetés csak úgy kapcsolható ki, ha a sofőr megnyom egy gombot a műszerfalon. Ekkor a rendszer újra aktiválódik.

Az elkalandozó figyelem észlelése

A kamerák képesek érzékelni a sofőr szem- és fejmozgását is. Amint a vezető tekintete elhagyja az elsődleges figyelmi zónát – az első szélvédő középső része -, elindul egy számláló. Ha a sofőr feje és tekintete nem áll vissza kb. 2 másodpercig az utat figyelő pozícióba, az ülés elkezd rezegni. A rezgés azonnal abbamarad, ha a vezető mind tekintetével, mind fejével újra előrefordul.

Az infravörös kép felbontása lehetővé teszi, hogy a rendszer felismerje, ha a sofőr indokoltan fordítja el tekintetét – például kanyarodáskor, vagy ha belenéz a visszapillantóba -, és ennek megfelelően kicsit hosszabb ideig várjon a rezgető funkció beindításával.

Valódi biztonság

A sofőrfigyelmeztető rendszer tökéletesen beleillik a Saab valós helyzetekre épülő közlekedésbiztonsági filozófiájába. Arra reagál, amit a sofőr ténylegesen csinál, nem pedig arra, amit csinálnia kéne.

A Saab 9-3 SportCombiban debütáló rendszer a svédországi Trollhattanben működő GME központ ember-jármű integrációs (Human Vehicle Integration) részlegének munkáját dicséri. A szerkezet az “intelligens közlekedésbiztonsági rendszerek” (Intelligent Vehicle Safety Systems – IVSS) fantázianevű program része, mely a svéd kormány, valamint a nemzeti közúti és szállítási kutatóintézet (Road and Transport Institute) támogatását is élvezi.

Tesztelés

A sofőrfigyelmeztető rendszerrel felszerelt Saab 9-3 SportCombit rövidesen nyolc hónapos közúti tesztelésnek vetik alá, melyet a közúti és szállítási kutatóintézet felügyel.

Az autó fel lesz szerelve egy vezeték nélküli GPRS 3G modemmel is, mely percenként továbbítja az adatokat egy számítógépre a linköpingi egyetemen, ahol elemzik a rendszer teljesítményét. Egy csapat önkéntes fejenként egy hónapig fogja vezetni az autót, ebből egy hétig kikapcsolt figyelmeztető rendszerrel, az összehasonlíthatóság kedvéért.

A közúti tesztsorozat egy fejlesztési és engedélyeztetési folyamat része, mely során eldől, mikor kerülhet a szerkezet kereskedelmi forgalomba. Beépített tartozékként a rendszer várhatóan csak egy kamerával fog működni, ami gondosan el lesz rejtve a középkonzolban.


Hozzászólások Szóljon Ön is hozzá

Hozzászólás küldése

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Még nem érkezett hozzászólás.

*/