Súlyosbodik a dízel-botrány, nagyot bukott a Volkswagen
címkék: dieselgate, dízel-botrány, károsanyag-kibocsátás, nitrogénoxid, volkswagen
A Volkswagen beismerte, hogy csaltak az Egyesült Államokban forgalmazott turbódízel motorral szerelt modelljeik károsanyag-kibocsátásával. Erre az autógyártó részvényárfolyama rögtön 23 százalékot esett, ami hatalmas tőkeveszteséget jelentett a számára, ráadásul a botrányban érintett típusok észak-amerikai forgalmazását azonnali hatállyal leállították. S majd csak ezután jönnek a különböző vizsgálatok és perek, amikkel a Volkswagennek szembe kell néznie.
A múlt héten kirobbant, ma már dieselgate-ként emlegetett botrány alapja a Tiszta Közlekedés Nemzetközi Tanácsának két kutatója által elvégzett mérése, miszerint a Volkswagen Egyesült Államokban eladott, közel 500 ezer NOx-csapdával kiegészített, EA 189 kódú dízelmotorral szerelt modelljének nitrogénoxid kibocsátása nem egyezik a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) által előírtakkal. Olyannyira nem, hogy a rögzített határérték negyvenszeresét mérték a kutatók. Rájöttek, az autók kifinomult szoftvere érzékeli, ha károsanyag-kibocsátási tesztelés következik, és ekkor csökkentett módba kapcsol.
Miután a Volkswagen ezt beismerte, leállította az érintett modellek értékesítését. Az EPA emellett visszavonta a 2016-os modellévű érintett autók forgalmazási engedélyét is. Ezek az autók addig nem vehetnek részt újra a forgalomban, amíg be nem bizonyosodik, hogy motorjaik teljesítik a károsanyag-kibocsátási norma előírásait és mentesek mindenféle „illegális” szoftvertől.
A Volkswagen máris hatalmas presztízs és anyagi veszteséget szenvedett el, a problémás modellek amerikai forgalmának például az ötödét adják. Sok vásárló hibrid helyett dízel autót választott, ám a bizalmuk most mélyen megrendült ezekben a modellekben. Németországban már közölték, a Volkswagen összes dízelmotoros autójánál alapos károsanyag-kibocsátási vizsgálatot fognak lefolytatni, de más márkáknál is számítani lehet erre. Ha máshol is fény derül turpisságokra, abból az autóipar egyik legnagyobb botránya nőhet ki.